איך דואגים לתחזוקה נכונה של דירה להשכרה?

זמן קריאה: כ- 3 דקות

בשעה טובה ומוצלחת, רכשתם נכס להשקעה. השקעתם זמן יקר, את מיטב כספכם וערכתם אינספור בירורים כדי להגיע לנכס הנכון ביותר עבורכם – זה שיהיה קל להשכיר, אטרקטיבי וכמובן – רווחי. כעת, הגיע הזמן ליהנות מפירות ההשקעה שלכם! אם אתם רוצים שהנכס החדש ישמר לאורך זמן וישמור על האטרקטיביות שלו – רגע לפני שאתם מאתרים שוכרים ראויים ומאיישים את הנכס, הנה כמה דברים שחשוב לעשות כדי לתחזק באופן נכון את הדירה. 

 

בחירת דיירים נכונים

עריכת חוזה שכירות ביניכם לבין הדיירים החדשים זו יריית הפתיחה לתחילת מערכת יחסים חשובה, שיכולה להימשך כמה שנים טובות. לכן, חשוב מאוד לבחור את הדיירים הנכונים, כאלה שמשדרים איתכם על אותו גל, שאתם יודעים שישמרו על הנכס ויהיה להם חשוב לתחזק אותו בעצמם כדי לגור בבית נעים. סך הכל, יש לכם אינטרסים דומים כך שזו לא אמורה להיות משימה קשה מאוד – אתם רוצים לשמור על ערך הנכס ולוודא שהוא אף יגדל והם רוצים לגור בסביבת מגורים מטופחת ונהדרת.

רגע לפני שאתם עורכים הסכם שכירות עם דייר פוטנציאלי, חשוב לצאת מתוך נקודת הנחה שמערכת היחסים ביניכם לבין הדיירים תהיה מושתתת על ערכים של שיתוף פעולה, אמון הדדי וכנות.

כבר בשיחת ההיכרות וגם לאחר מכן, במעמד החתימה על חוזה שכירות, עודדו את הדיירים החדשים לספר לכם על בעיות כשהן מתרחשות כדי שתוכלו לתקנם מהר, ספרו להם כמה חשוב לכם לשמור על הדירה ותנו להם טיפים שיסייעו להם בכך – כמו הימנעות משריטות על ארונות או קירות.

אנשים אוהבים להתגאות בבית בו הם גרים, ולכן מדובר באינטרס משותף של שניכם. אם אתם מוצאים דיירים שעיניהם "נדלקות" כשאתם מספרים להם שאתם רוצים מערכת יחסים טובה ומשתפת – דעו כי סביר להניח שמצאתם את הדיירים הנכונים לכם ולנכס שלכם.

 

בדיקת הנכס באופן קבוע

כשהדיירים שלכם מתגוררים בנכס – כמובן שעליכם לכבד את פרטיותם באופן מלא. עם זאת, אתם רוצים לדעת מה קורה בנכס ולהבין האם דרושים תיקונים והאם הדיירים שומרים עליו. בקשו מהדיירים שלכם להגיע בהזדמנויות קבועות כדי לסייר בדירה ולבחון את מצבה.

תוכלו לעשות זאת מדי שנה, במעמד חידוש החוזה, למשל. מאמץ קטן בתחום הזה יכול למנוע המון תקלות בהמשך ולמזער נזקים דרמטיים לדירה שלכם. שאלו את הדיירים האם יש דברים הדורשים תיקון ודאגו לטפל בתקלה לפני שתחמיר, כך תבטיחו שהדירה שלכם נשמרת במצבה הטוב.

 

שמרו על קשר עם ועד הבית

על אף שאתם לא מתגוררים בנכס, יש לכם עדיין את היכולת להשפיע על קבלת החלטות חשובות בבניין המגורים – החלטות שעשויות להשפיע על ערך הדירה. חשוב לא להתנתק מהדירה גם כשמתגוררים בה דיירים, אלא להמשיך ולהיות מעורבים בפעילויות של ועד הבית, בהחלטות חשובות שמתקבלות על השירותים השונים המסופקים בבניין, שינוי בתשתיות וכדומה.

ככל שתהיו מעורבים יותר, כך תוכלו להשפיע על הליך קבלת ההחלטות בסביבת הנכס ותדעו להתכונן מבחינת מאזני רווח ותוכניות עתידיות שמתקיימות בבניין המגורים.

 

קביעת דמי השכירות

שכר הדירה הנכון ביותר הוא לא תמיד הגבוה ביותר שתוכלו "להוציא" מהדיירים, ממש כפי שלא יהיה חכם להצמיד לדירה תג מחיר נמוך מדי.

קביעת דמי השכירות הנכונים תמשוך גם דיירים נכונים ובכך תסייע לכם לשמור על ערך הדירה ותחזוקת הנכס. כדי לעשות זאת באופן הטוב ביותר, התעדכנו באופן מתמיד על תנודות השוק באזורכם – הבינו מהו שכר הדירה הממוצע בדירות המוצעות בסביבת הנכס בהתאם לגודל שלכם ושקללו את הנתונים הללו עם נתונים פיננסיים נוספים – מהם דמי המשכנתא החודשיים שלכם? מה ההוצאות שלכם עבור הנכס מבחינת תיקונים ושיפוצים נדרשים?

אם אתם לא בטוחים כיצד לשקלל את הנתונים הללולא בטוחים לגבי המחירים באזור או שמדובר בבניין חדש בו אין מדד להשוואה נכונה – העדיפו לקחת משכנתא בשיעור משתנה, שתאפשר לכם לחשב מחדש את דמי ההחזר במקרה בו החישובים שלכם לא היו נכונים.

 

הגדירו מטרות

הדבר החשוב ביותר בנכס להשקעה הוא להבין שהדירה היא לא מטרה בפני עצמה, אלא אמצעי להשגת יעדים מקצועיים וכלכליים. הגדירו מלכתחילה את המטרות שתרצו להשיג מהנכס: האם אתם רוצים להשכיר אותו לטווח ארוך או שאולי פשוט לכסות את המשכנתא בזמן שהנכס מעלה את ערכו כדי להשכירו מחדש? האם אתם זקוקים לנכס כדי לכסות את דמי המשכנתא שאתם משלמים עבור נכס אחר או דמי שכירות אחרים? האם מדובר בנכס שירשתם ולכן אתם מחפשים להגדיל את הרווחים ממנו? לאחר שתגדירו את המטרות, יהיה לכם קל יותר להבין מהם הצעדים הנדרשים לתחזוקת הנכס והתנהלות נכונה מול הדיירים.

אם אתם מבקשים ליצור קשרים קבועים עם הדיירים, הציעו להם שכירות ארוכת טווח בתמורה לתמריץ בצורת שכירות נמוכה יותר לאורך תקופת ההשכרה. אם אתם דווקא רוצים למכור את הנכס ורק ממתינים שהשוק יהיה "בשל" לכך, מוטב להשכיר לתקופה של שנה עם אפשרות יציאה, שתאפשר לכם להציע את הנכס למכירה.

ההבנה של מה אתם רוצים מאופן ההשקעה והיכולת להעריך מחדש האם פעלתם נכון ולהיות גמישים במקרה שיש צורך לשנות את תוואי המשכנתא או אופי השכירות – היא זו שתאפשר לכם לקבל את ההחלטות הנכונות ביותר כדי לשמור על הערך של הדירה, בהתאם למטרות שהצבתם.

הגדרת המטרות לא חשובה רק לצרכיי חישוב הרווח העתידי מהדירה, אלא היא גם מסייעת לכם לפעול לתחזוקת הנכס באופן הטוב ביותר – רק לאחר שתבינו מה אתם מבקשים להשיג מהנכס, תוכלו להבין מה הנגזרת של הפרט הזה וכיצד הוא משפיע על הצורך בתיקונים בדירה, חיפוש דיירים מתאימים וכדומה.

להצטרפות ל"פוליסה להגנה על שכר הדירה" של דיפרנט או לקבלת ייעוץ בחינם

השאירו לנו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

לתגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *