דירה להזהיר – איך שוכר בעייתי יכול להפוך את החיים לסיוט

זמן קריאה: כ- 4 דקות

דייר בעייתי שהחליט להפר את החוזה ביניכם יכול להפוך למשאבה של כסף, זמן וכוחות נפשיים. במאמר זה נכסה כמה מהמקרים הנפוצים ביותר של דיירים בעייתיים וכיצד ניתן (לנסות) להתמודד איתם.

מזל טוב, המודעות שהעליתם ב-Yad 2, פייסבוק ובכל האתרים האחרים עשו עבודה מעולה ובשעה טובה מצאתם דייר שרוצה להיכנס לדירה.

כשפגשתם אותו (או אותם) הוא היה נראה סימפתי, נעים ויציב. תלושי המשכורת שלו הראו לכם שהוא מתפרנס בכבוד, ומהשיחה ומכמה הפרטים שהצלחתם לאסוף עליו הוא עושה רושם של אדם נורמטיבי ורגוע. גם הפייסבוק שלו הראה

שמדובר באדם נורמלי ושפוי שלא יגרום לכם לבעיות. דייר מושלם! אל תמהרו לפתוח שמפניה עדיין. המציאות היא שדייר יכול, במידה ויחליט, להפוך את חיי המשכיר לקשים מאוד, ועם מעט מאוד השלכות.

במאמר זה נתייחס לכמה מהדוגמאות הבולטות והנפוצות ביותר להפרות חוזה מצד הדייר, איך ניתן להתמודד איתן ומה הנזק:

 

אי תשלום

אי תשלום שכר דירה או חשבונות היא כנראה הפרת החוזה הנפוצה ביותר.

הנזק שלה הוא ברור ומיידי – בעל הדירה לא מקבל את ההכנסה שהובטחה לו מהדייר, או שהוא צובר חוב לגופים השונים (העירייה, חברת החשמל, ועד הבית וכו') שרשום על שמו ולא על שם הדייר בנכס. אי תשלום מהווה פעמים רבות הפרה יסודית של החוזה, אך בחוזים רבים מוגדרת תקופה שבה ניתן להסדיר את החוב מתוך הכרה בכך שלעיתים אין הנושא בשליטת הדייר.

דייר שלא מצליח לשלם, או חמור מכך – מסרב לשלם, יכול לגרום לנזק רב לבעל הדירה. הדרך היחידה להתמודד – לפנות לבית המשפט, לתבוע את פינוי הדייר מהנכס ופיצויים. שימו לב! לעיתים דיירים מסרבים לשלם את שכר הדירה עקב הפרות חוזה מצד המשכיר. ודאו שאינכם מפרים את החוזה בעצמכם מול הדייר.

הדרך להתמודד לפני: לקיחת אמצעי גיבוי לתשלום (ערבות בנקאית, צ'ק בטחון, פקדון במזומן) מועילה אך ורק אם ברשותכם ניסיון רב עם מערכות המשפט וכיסים עמוקים לעורכי דין כדי לממש את הביטחונות והערבויות בצורה חוקית וגם כדי שלא תסכנו את עצמכם בתביעה נגדית. במקרים כאלו תמיד כדאי שיהיה גב משפטי וכלכלי שיודע להתמודד עם מצבים כאלו ואף ישלם לבעל הדירה במקום הדייר וישמור על רצף הכנסה רציף של שכר הדירה. השירות של דיפרנט לדוגמא הוא פתרון מעולה.

הדרך להתמודד אחרי : נקיטה באמצעים משפטיים כנגד הדייר באמצעות עורך דין, פינויו מהנכס באמצעות הוצאה לפועל ותביעת פיצויים כדי להשיב את הכסף האבוד. כל זה כרוך בעלויות משפטיות לבתי משפט, לעורכי דין וכיוצא בזה.

 

דייר שעוזב את הדירה באמצע החוזה

בחוזים רבים קיים הסעיף המאפשר עזיבת הנכס לפני תום החוזה בתנאי של מציאת דייר חלופי שיאושר על ידי בעל הדירה.
לעיתים נתקלים במצב שבו הדייר עוזב את הדירה ללא התראה מראש, מבטל את השיקים שברשות בעל הדירה ולמעשה משאיר את בעל הדירה עם חור בכיס עקב אובדן ההכנסה המתוכננת.

הדרך להתמודד לפני: אין הרבה מה לעשות בכדי למנוע את המצב הזה מראש ללא השירות של דיפרנט, מלבד לקחת אמצעי גיבוי לתשלום במזומן, או ערבות בנקאית ולפעול במישורים המשפטייםר בעצמיכם עם כל ההוצאות הכספיות הנדרשות וההתעסקות.

הדרך להתמודד אחרי: נקיטה באמצעים משפטיים – תביעה על הפרת החוזה, קבלת הסכום הראשוני ופיצויים על התשלום שלא התקבל.

 

דייר המשתמש בנכס לצורך עבירה פלילית

זה כבר ממש לא נעים. מעבר לאי הנעימות הכרוכה בידיעה שהדירה שלכם עלולה לשמש לביצוע עבירה פלילית (גידול סמים, סחר בסמים, סחר בבני אדם, אחסון של סחורה בלתי חוקית), אתם גם נמצאים בסיכון! דירה שמשתמשים בה לצורך ביצוע עבירה פלילית עשויה להיות מולאמת על ידי המשטרה לצורכי חקירה ולא תוכלו להכניס לתוכה דייר אחר ולמעשה תפסידו את ההכנסה מהדירה. סכנה גדולה יותר היא שהמשטרה תחשוד שגם אתם, בעלי הדירה, ידעתם על הפעילות שהתקיימה בנכס ושיתפתם פעולה.

הדרך להתמודד לפני: בדיקת רקע על הדיירים, ביקורים תכופים בנכס, תיעוד ההתקשרות עם הדייר וכמובן השירות של דיפרנט.

הדרך להתמודד אחרי: עורך דין טוב וקצת מזל. אלא אם יש ראיה הקושרת אתכם ומוכיחה שידעתם מהנעשה בדירה, המשטרה לא תוכל לטעון שידעתם.

דייר שמשחית את הנכס

דיירים שמשחיתים את הנכס בו הם מתגוררים הם גם תופעה מוכרת לצערנו. לרוב מדובר בדיירים המזניחים את הנכס או מתנהלים בו בצורה חסרת אחריות, ולפעמים במקרים של "סגירת חשבונות" מול הדייר. הנזק יכול להיות מינורי וקל לתיקון, בעיקר במקרים של הזנחה, אבל במידה ומדובר במקרה של השחתה מכוונת יכול להגרם נזק חמור לדירה. דיירים הפונים להשחתת הנכס נוטים לנקוט באמצעים אלימים, ויש לפעול מולם בזהירות.

הדרך להתמודד לפני: לקיחת אמצעי תשלום כגיבוי, שיחה ובדיקה מקדימה על הדייר.

הדרך להתמודד אחרי: נקיטה באמצעים משפטיים – תביעה לפינוי הדייר מהנכס ולאחר מכן תביעת פיצויים על הנזק שנגרם לנכס.

 

דייר המתבצר בנכס

הכוונה היא לדייר המסרב לעזוב את הנכס לאחר תקופת החוזה והפסיק לשלם את שכר הדירה. אין דרך לחזות את ההתנהגות הזו מכיוון שלעיתים היא נובעת ממצב של חוסר ברירה. הנזק הנגרם הוא כפול – גם הדייר שנמצא בנכס לא משלם את שכר הדירה, וגם לא ניתן להכניס דייר חדש.

הדרך להתמודד לפני: לקיחת אמצעי תשלום כגיבוי, שיחה ובדיקה מקדימה מול הדייר.

הדרך להתמודד אחרי: נקיטה באמצעים משפטיים – תביעה לפינוי הדייר מהנכס ולאחר מכן תביעה לקבלת הסכום הראשוני ופיצויים על הנזק שנגרם עקב אי התשלום.

 

לסיכום

המשותף לכל המקרים הללו הוא שלא ניתן לחזות אותם מראש, ומרגע שנתקלתם בהתנהלות בעייתית מצד הדייר, הדרך היחידה להתמודד היא באמצעות מערכת המשפט בישראל. ההליך המשפטי הוא ארוך, יקר, אין ודאות לנצח בו ואף ניתן להיתבע ע"י הצד השני. בזמן הזה, במידה והדייר הבעייתי לא עזב או אם הנכס הרוס או מחולט ע"י המשטרה – בעל הנכס לא נהנה מההכנסה שיכל לקבל מהנכס.

השירות של דירה להזהיר – איך שוכר בעייתי יכול להפוך את החיים לסיוט – דיפרנט – השכרת דירה בראש שקט מבטיח לכם סיוע וגיבוי בכל אחד מהמקרים הללו, תוך כדי הבטחת תשלומי שכר הדירה שלכם לאורך כל תקופת החוזה (ואפילו אחרי תום החוזה!). תהנו מסיוע משפטי, קבלת תשלום קבוע ואנו נתמודד עם הדייר הבעייתי במקומכם!

או בקיצור:

  • ההוצאות המשפטיות – עלינו
  • התעסקות משפטית – עלינו
  • תשלום שכר הדירה – עלינו

להצטרפות ל"פוליסה להגנה על שכר הדירה" של דיפרנט או לקבלת ייעוץ בחינם

השאירו לנו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

לתגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

קבלו חודשיים מתנה בהצטרפות לפוליסה להגנה על שכר הדירה של דיפרנט!
*המבצע בתוקף עד ה-31/07/2020.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם: