ערבות הדדית – איך תשמרו על הזכויות שלכם בנכס

זמן קריאה: כ- 5 דקות

סיבות רבות הביאו אתכם להשכיר את הנכס – אולי זו הדירה שקיבלתם בירושה מסבתא, או דירה להשקעה שנרכשה בעמל רב של שנים, או שמא עברתם לעיר אחרת והשכרתם את הבית שברשותכם – מכל סיבה שהיא, הנכס שאתם משכירים חשוב לכם ואתם מסתמכים על ההכנסה ממנו ולכן עליכם להבטיח את השקעתכם ותשואתכם. סיפורים רבים מהלכים על בעלי בתים שלא חזו את הנולד ונותרו עם חובות על הנכס או עם דיירים שמסרבים להתפנות. איך תדאגו שאתם לא תהיו חלק מסיפורי הפולקלור של שוק השכירויות? הכירו את שבעת סוגי הביטחונות שעליכם להכיר לפני שאתם מציעים דירה להשכיר.


שבעת סוגי הביטחונות שכל בעל בית חייב להכיר
הוצאתם את הדירה לשוק, ראיינתם כמה שוכרים פוטנציאלים והלכתם עם האינטואיציה שלכם על השוכרים החביבים והאמינים ביותר ואתם מוכנים לחתום על חוזה השכירות. נכון, הם נראים כל כך נחמדים אך אין לכם באמת דרך לדעת מי הם, מה ה"גב" הכלכלי שהם מביאים ויתרה מכך – מה עתידם הכלכלי צופן והאם ידאגו לעמוד בהתחייבויותיהם בכל מצב. מרבית בעלי הבתים מאמינים כי תלושי שכר של המועמדים הם ראייה מספקת ליכולת לעמוד בתנאי החוזה והמחמירים ידרשו גם תלושי שכר של הערבים. אם הכל הולך על מי מנוחות אשריכם ולרוב זה אכן המצב, אך מה קורה אם המשכירים שלכם יפגשו את לשכת התעסוקה מוקדם מן הצפוי? או אולי יברחו לפני תום השכירות ומסתבר שמעולם לא עמדתם על טיבם כראוי? או יעזבו את הנכס כאשר הוא במצב רע יותר ודורש שיפוץ? כאן נכנסים הערבונות להצילכם. חוקי מדינת ישראל מאפשרים לבעלי הבתים להגן על השקעתם ולבקש מגוון ערבויות להבטחת שלומו של הנכס שלהם. לכן כדאי להכיר את כל האופציות הפתוחות בפניכם, על יתרונותיהם וחסרונותיהם. ריכזנו לכם כאן את כל הערבויות שכל בעל דירה חייב להכיר, לפני שהוא משכיר.

סוגי הערבויות אשר מקובל לבקש מן השוכר

1. כל ישראל ערבים זה לזה
ערבים יכולים להיות אבא ואימא, חבר או חברה טובים, אח או אחות – כל שני אנשים שקרובים לשוכר מספיק כדי לערוב ליכולת העמידה שלו בתשלומי השכירות, ולהתחייב לגבות אותו ולשלם עבורו את החובות במקרה שלא יוכל לעמוד בתשלומי שכ"ד ובתשלומים נלווים כמו תיקון נזק, במידה ויידרש. כפי שנזכר למעלה בעל הבית רשאי גם לבקש מן הערבים הצגת יכולת כלכלית – תלושי משכורת.

החיסרון – במידה ועליכם להפעיל צו משפטי כלפי הערבים, זהו דבר הדורש ניהול הליך משפטי ארוך ומורכב יחסית, שכן בית המשפט יסכים לתביעת הערב רק אחר שמוצו כל האפשרויות מול השוכר. בטווח הארוך תפסידו זמן יקר וכסף רב בניהול התביעה.

2. ביטוח כספי – צ'ק ביטחון
צ'ק ביטחון הנושא סכום שנקבע בין הצדדים וכתוב עליו "צ'ק ביטחון לקיום חוזה שכירות". תוכלו לדרוש גם צ'קים ללא תאריך למימוש מול בעלי מקצוע שונים שעליכם להפעיל בגין נזקים של השוכר.

החיסרון – החיסרון המשמעותי בצ'ק – ניתן לבטלו. בנוסף אם אין כיסוי לצ'ק בחשבון הבנק לא ניתן יהיה לפרוע אותו. השוכר ראשי לערער על בעל הבית ולפנות לבית משפט על מימוש הצ'ק בתואנה שלא הופר חוזה ובמקרה כזה תכנסו שוב, כמו בסעיף הקודם, להליך משפטי ארוך ויקר.

3. ערבות בנקאית אוטונומית
זו ערבות נוקשה יותר מהקודמות ומערבת את הבנק – בערבות בנקאית השוכר חייב לגשת לבנק ולשלם עמלה חודשית על מנת להחזיק בשטר ערבות בנקאית. במידה והחוזה הופר, רשאי בעל הדירה לגשת לבנק מיידית ולפדות את הכסף. הבנק ישחרר את הכסף ויגבה אותו לאחר מכן מהדייר. הגובה הנהוג לערבות הינו 3-4 חודשי שכירות.

החיסרון – אין הרבה שוכרים שיסכימו לערבות זו, כי היא דורשת טרחה רבה מצידם. מרבית הישראלים כיום אינם יכולים לעמוד בנטל של 3 חודשי שכירות בבת אחת, בתוספת של עמלות גבוהות, ובמידה והמשכיר החליט לא להתפנות אתם מוגנים רק ל-3 חודשים ושוב תזדקקו להליך משפטי, ארוך ויקר, כבר אמרנו? 

אלו הערבויות המקובלות בשוק, הערבויות שנמנה כעת ידועות אך לרוב מעטים מאוד השוכרים ובעלי הבתים שנוקטים בהם – הן בגלל המורכבות והן בגלל שהן לא מספקות בטוחה ממשית ואף עלולות להיגרר לסחבת משפטית מיותרת ויקרה.

ערבויות נוספות שתוכלו להיעזר בהן

ערבויות אלו אינן שגרתיות ומניסיוננו מעטים השוכרים אשר מסכימים לקיימן וחלקן אף פותחות פתח לרעתו של בעל הדירה.

4. שטר חוב
מסמך משפטי שמהווה התחייבות מצד השוכר המאשר כי במידה ויפר תנאי מהותי בחוזה, יהיה עליו לשלם למשכיר את הסכום הנקוב בשטר. המסמך נערך על ידי עורך דין ומוטב לפקודת המשכיר, בסך של בין 3 ל-4 חודשי שכירות. אם תהיינה הפרות, אם השטר מעל ל-50 אלף שקלים תוכלו לממשו בית משפט, אך מתחת לסכום זה תוכלו ללכת להוצאה לפועל ולקבל את הכסף תוך 30 יום באם לא הוגשה התנגדות.

החיסרון – במרבית המקרים בהם דייר מפר מסמך משפטי אחד, תהיה הפרה מצידו של כלל המסמכים הרלוונטיים. בנוסף הדייר יהיה רשאי להתגונן במשפט ו/או להתנגד ואם יוכיח שהיו הפרות מצד בעל הדירה שווי השטר יפגע. כל תהליך של מימוש שטר זה הוא בזבוז זמן וכסף ואף יכול להיות לרעת בעל הדירה באם המשכיר יצליח להוכיח ולו הפרה קטנה של החוזה.

5. פיקדון לחשבון
במקרה זה השוכר יפקיד למשכיר בחשבון המסוכם על שני הצדדים גובה של עד שני שכרי דירה, שימומש במקרה של הפרת חוזה. בעל הדירה כמובן יספק אישור כי לא ישתמש בכסף אלא למטרה זו.

החיסרון – זוהי בטוחה אמינה, חלקית, עבור בעל הדירה אבל לא ממש נוחה עבור השוכר שיתכן כי יתקשה להעמיד סכום גדול מיידית ובנוסף עלול לא לרצות להפקיד סכום כל כך גדול בחשבון הבנק של בעל הדירה. החיסרון הגדול הוא במקרה של שוכר שלא מוכן להתפנות ושכר דירה עבור חודשיים בלבד לא יכסה את הנזק ואת עוגמת הנפש שיגרמו לבעל הדירה.

6. שטר ערבות לשכירות
ביטחון זה דומה לשטר חוב רגיל בהבדל אחד – הערבות בו אינה ערבות אישית בלבד. היא מחייבת חתימה של ערבים וניתן לממש את הסכום הנקוב מן הערבים תוך 30 יום אם לא הוגשה התנגדות.

החיסרון – ערבים יתנגדו למימוש השטר וסביר להניח שבעל הדירה ישקיע זמן רב ברדיפה אחר הכסף וייגרר להליך משפטי בעל כורחו.

7. תשלום דמי שכירות מראש
הכי נוח, הכי קל – והכי בלתי אפשרי. לרוב דמי שכירות של שנה או אף חצי שנה הם הוצאה כבדה עבור למעלה מ-50% ממשקי הבית הישראלים כך שלא ימצאו לכם השוכרים שיוכלו לעמוד בדרישה זו.

החיסרון – במקרה זה החסרונות עולים על היתרונות – מה קורה אם הדיירים לא מתפנים לאחר תום השכירות? ובמקרה של נזק לאחר עזיבת השוכרים לא תוכלו לתבוע את זכויותיכם. בנוסף במהלך זמן השכירות השוכרים יכולים לעשות ככל העולה על רוחם בנכס – לסאבלט אותו, להקים עסק ולעשות בו כרצונם ולא ממש כרצונכם.

שורה תחתונה – איזה ביטחון הכי בטוח?
אם הגעתם עד לכאן אתם וודאי נדרשים לעצה, הרי כל הזמן הזה חשבתם שאתם בטוחים ומוגנים על ידי הערבויות וכעת גיליתם כי ערבות וקוץ בה. במשרדי עורכי דין יושבות להן ממש ברגע זה תביעות מושכר רבות אשר לפניהן בעל הדירה היה בטוח כי ביטח עצמו בכל צורה אפשרית, אך במבחן המציאות, אותן הגנות לא עזרו לו מול הדיירים וגררו את כל הצדדים להליכים משפטיים. אמנם בעלי נכסים אכן נפגעים מאוד מהפרות החוזה, אך במקרים רבים בתי המשפט רואים ובצדק, את צד המשכיר – אם חד הורית שמבקשת ארכה, משפחה שאיבדה את המפרנס הראשי, משפחה שנקלעה לקשיים כלכליים – בתי המשפט יעשו את מירב המאמצים להגיע לפשרות, הבנות והכל על מנת להיטיב עם שני הצדדים. במצב זה כל הערביות שנזכרו לעיל עלולות לא להיות שוות את הנייר עליהן נכתבו. אז מה עושים? יוצאים מהקופסא, חושבים אחרת.

הכי בטוח – להשכיר בראש שקט
אנו חברת "דיפרנט", מאמינים כי אפשר וצריך לחשוב אחרת ולהבטיח את בעלי הבתים שהשקיעו את מיטב כספם בנכס. "דיפרנט" הינה חברה המורכבת מבעלי בתים שמכירים מקרוב כל ערבון, חוו על בשרם אכזבות ממערכת המשפט והוצאה לפועל ושילמו ממיטב כספם על עורכי דין ותהליכים יקרים עד שהתאגדנו והתחלנו לחשוב אחרת! אנו מציעים ללקוחותינו ביטחונות אמיתיים אשר יסייעו להם להבטיח את השקעתם בכל מצב. החל מבדיקת דיירים ועד ניהול משברים, הפרת חוזים, ניהול משא ומתן ופינוי פיצוי מול דיירים סרבנים ואפילו איתור דיירים חדשים, אנו כאן על מנת להבטיח את ההשקעה היציבה שלכם, כל זאת בעלות מינימלית על מנת להבטיח את הרוגע שלכם מהנכס ואת ההכנסה היציבה ממנו ללא טרחה וכאבי ראש מיותרים.

דיפרנט – להשכיר דירה בראש שקט.
לבדיקת דיירים חינם וללא התחייבות, השאירו פרטים בטופס מטה >>

להצטרפות ל"פוליסה להגנה על שכר הדירה" של דיפרנט או לקבלת ייעוץ בחינם

השאירו לנו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

לתגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *