צ'קליסט לבחירת הדייר המושלם

זמן קריאה: כ- 5 דקות

איך בוחרים את הדייר הנכון, למה בעצם זה קריטי כל כך וממה כדאי להיזהר?
כל התשובות, במאמר הבא >

בחירת דיירים לנכס שלכם זאת לא חתונה קתולית, נכון. אבל זאת כן מערכת יחסים מחייבת עם פוטנציאל להשלכות מרחיקות לכת שיכולות לעלות לכם בכסף, זמן ואנרגיות רבות מאד. דיירים סרבנים שממאנים לשלם או להתפנות; דיירים לא אחראים שמסבים נזק למבנה או לתכולתו; דיירים גסי רוח שיחבלו במערכות היחסים שלכם עם השכנים… אלו הן רק חלק מהסכנות שאורבות לכם בצל בחירת דיירים שגויה. מה האלטרנטיבה מנגד? דייר מדויק. אדם אחראי ואכפתי שתהיה לכם איתו כימיה ותקשורת טובה. כזה שיקדם את האינטרסים שלכם, ישמור על הנכס כראוי, ובחלק מהמקרים, אפילו יעלה את ערכו מבלי לבקש דבר בתמורה. 

ביצענו תחקיר מעמיק, ראיינו את המוחות המנוסים ביותר שבאמת ראו כבר הכל, וגיבשנו את כל אוצר הידע החיוני הזה לכדי צ'קליסט שיעשה לכם סדר ויוביל אתכם עד ללחיצת היד המיוחלת.

1. גיבוש אסטרטגית סינון

אם הנכס שלכם ממוקם באזור שהביקוש בו הוא נמוך, סביר להניח שתסתדרו גם בלי הסעיף הזה. אבל אם הדירה שלכם ממוקמת באזור מבוקש, כדאי מאד שתתכננו שיטת עבודה טרם היציאה לשטח. 

 • מעקב אחר מועמדים
  פתחו טבלת אקסל והגדירו בה פרמטרים בסיסיים כמו שם, טלפון ותאריך התעניינות, לצד פרמטרים איכותניים כמו 'רושם ראשוני מהשיחה' שתוכלו לכתוב כהערה או אפילו לנקד בציון שנע בין 1 ל-10. אם אתם לא היחידים שמראים את הדירה ו/או לא היחידים שייקחו חלק בבחירת הדיירים, כדאי לנהל את הטבלה הזאת ב-Google Sheet – כלי שיאפשר לכם להפוך את הקובץ לשיתופי ולעבוד עליו במקביל, כל אחד במחשב או בנייד שלו.
 • טקטיקת הצגת הדירה
  אם תצטרכו לקפוץ לדירה בכל פעם שמישהו ירצה לראות אותה וכאמור, במיוחד אם הדירה באזור מבוקש, תמצאו את עצמכם מבזבזים זמן רב, שלא לצורך. יש סבירות גבוהה שתבחרו בדייר הלא מתאים – רק כי יגמר לכם הכוח. זה בדיוק המצב שאנחנו רוצים להימנע ממנו. אל תתנו למועמדים לנהל אתכם אלא נהלו אותם אתם. קבעו לכם עוגנים בלו"ז, למשל, שני וחמישי בין  18 ל-21. כתבו טקסט אחיד שמזמין את הדיירים להגיע לראות את הדירה ביום ובשעה שנוחים לכם ושלחו אותו לכל אחד מן המועמדים שריכזתם בטבלת האקסל. בקשו מהם להודיע מתי הם צפויים להגיע והוסיפו את המידע זה כעמודה בטבלת האקסל שלכם.
 • האצלת סמכויות
  אם אתם קצרים בזמן או אם אתם גרים רחוק מהנכס, תמיד תוכלו לשכור שירותים של חברות חיצוניות שיעשו את זה בשבילכם. אם תחליטו לבחור באסטרטגיה הזאת, אנחנו ממליצים להשתמש בשירות הזה לסינון ראשוני בלבד. כאשר תתגבש קבוצה של "פיינליסטים", דאגו להשתלב בחזרה בתהליך, להכיר את המועמדים הסופיים לעומק ולקחת בחירה מושכלת שתהיו שלמים איתה.

2. שלב ההיכרות

עברתם את השלב הראשון בהצלחה. הראיתם את הדירה לכמות מספקת של מתעניינים וסיננתם את אלו שנראו לכם מתאימים מההיכרות הראשונית. כעת אתם עומדים להכיר את ה"פיינליסטים" שלכם. השלב הזה נמשל במהותו לראיון עבודה. זה הזמן להבין מי עומד מולכם ברמת הביוגרפיה האישית וברמת הכימיה הבין אישית. בשלב הזה כדאי לברר במה המועמד עוסק ומה סגנון החיים שלו. אם החלטתם שאינכם מעוניינים לאפשר ניהול של עסק בתוך הנכס, בשלב הזה ינופו קוסמטיקאיות שמקבלות קהל הביתה, למשל. כאן המקום לברר לגבי בעלי חיים, הרגלי אירוח ולמעשה כל פרט שהוא מהותי עבורכם וחשוב לכם להציף ולבדוק. 

3. בדיקה מעמיקה של המועמדים

עברתם את שלב ההיכרות בהצלחה וכעת אתם עומדים בפני השלב החשוב ביותר: שלב הבדיקות.
יש נטייה לחשוב שדווקא שלב החוזה הוא המכריע כי הוא הרי מבטח אתכם מפני פיגורים, בעיות, אי תשלום וכי"ב. לבטח תופתעו לגלות שרוב הביטחונות שנלווים לחוזה לא באמת מבטחים אתכם, בטח שלא בטווח הקצר. זאת הסיבה ששלב בדיקת המועמדים הוא קריטי! אם אתם לא רוצים לקחת סיכון מיותר של סחבת משפטית ארוכת שנים, ולכן פשוט תדאגו להיות מיודעים מעבר לכל ספק בדבר היכולת הפיננסית של מי שעתיד להיכנס לדירה שלכם.

איך עושים את זה? בדרך קצרה ופשוטה או בדרך מורכבת יותר.

הדרך הקלה: ליהנות מבדיקת דיירים חינם וללא התחייבות

אם עדיין לא לגמרי הבנתם היכן אתם נמצאים: נעים מאד, אנחנו דיפרנט. חברה שהמהות שלה היא יצירת מעטפת תומכת שמאפשרת למשכירי דירות לישון בשקט. גם אם אתם לא לקוחות שלנו, אנחנו מאפשרים לכם – ובעצם לכל בעל דירה בישראל – ליהנות מבדיקת דיירים חינמית לגמרי ללא כל התחייבות. כן, כן, שמעתם נכון, אין אותיות קטנות.

איך זה עובד?
המחלקה המשפטית המיומנת והמנוסה שלנו, מבצעת את הבדיקות הללו יום-יום. בדיקת הדייר תאמת מעל ל-61 פרמטרים פיננסיים שונים, שיאירו כל מה שצריך לדעת על היכולת הפיננסית של הדייר הפוטנציאלי שלכם.

נשמח להעניק לכם מהידע ומהניסיון שלנו, בין אם תחליטו להיות לקוחות שלנו בהמשך או לא. אגב, מי שמחליט בסופו של דבר להפוך ללקוח, מקבל ביטוח מלא כנגד בדיקת הדיירים. זאת אומרת שאם אישרנו את הדייר והוא בכל זאת לא שילם – אנחנו נשלם! וגם נדאג לפינוי הדייר, פרסום הדירה ואיתור דייר חלופי, במידת הצורך.

הדרך הארוכה: לעשות את זה בעצמכם

אם תבחרו ללכת בדרך הזאת, חשוב קודם כל להכין את עצמכם מראש לכך שתצטרכו לבקש אסמכתאות והמלצות מהדיירים, מה שיכול לעיתים ליצור אווירה של חוסר אמון. כדאי לעשות את הדברים בביטחון, שקיפות וקור רוח ולשמור על אנרגיות טובות ונעימות לאורך התהליך. אם הדיירים מסרבים לשתף פעולה, זה צריך להדליק לכם נורה אדומה זוהרת ומהבהבת.

תהליך בדיקת דייר דורש ריכוז וזמן. פנו כמה זמן שצריך ואל תוותרו על אף שלב בדרך כי זה עלול לעלות לכם בסופו של דבר הרבה יותר מהזמן שתקדישו לכך. מאידך, גם אם לא תדלגו על אף שלב, זה לא בהכרח אומר שהכל יעבור חלק. אין דרך לבטח את עצמכם ב-100% בתהליך ההשכרה, מלבד כמובן שימוש בשירות של דיפרנט.

הנה כמה נקודות וכלים שיעזרו לכם:

 • אילו פרטים מזהים לבקש?
  כהכנה לבדיקות שאתם עומדים לבצע, עליכם לבקש מהמועמדים מספר פרטים מזהים: שם מלא, מס' תעודת זהות, מס' נייד, שם מקום עבודה וטלפון, כתובת מגורים נוכחית וכתובת מגורים קודמת, שם של בן הזוג, מספרי חשבון בנק של שני בני הזוג, ובחלק המקרים גם שלושה תלושי שכר אחרונים של שני בני הזוג (יפורט בהמשך).
 • בדיקות מקוונות
  "בדיקת תקינות תעודת זהות" – הקלדה של הביטוי הזה בגוגל תביא אתכם לאתרים שיאפשרו לכם לוודא את תקינות מס' תעודת הזהות שברשותכם. אחרי שווידאתם שמספרי תעודות הזהות של בני הזוג תקינים, הריצו על המספרים הללו חיפוש בגוגל. עיון בעמוד התוצאות יחשוף בפניכם פסקי דין שתעודות הזהות האלו היו מעורבות בהם. עברו על התוצאות בקפידה. הריצו גם את השם המלא של כל אחד מבני הזוג בגוגל לצורך תחקיר. ודאו שאין שום דבר שנתפס בעיניכם כחריג או כמעורר חשד.

  בדיקות משפטיות
  – כדאי להיכנס לאתר הישראלי של בתי המשפט ולהריץ חיפוש על מספרי תעודות הזהות בשדה "כניסת בעלי עניין בתיק". הקישו על "התיקים שלי" ובחרו בבית משפט השלום. אם היו תביעות קטנות, הן יופיעו שם. חזרו על התהליך עבור שני בני הזוג והריצו חיפוש נפרד על כל כתובות המגורים שלהם מהעבר שזמינות לכם.

  בדיקות פיננסיות
  – באתר "הרשות לאכיפה ולגביה" ובאתר של בנק ישראל תוכלו לבצע בדיקה לאיתור חשבונות מוגבלים. אם אתם כבר "בשוונג", הריצו בדיקה גם במאגר המידע של הוצאה לפועל.
 • המלצות
  כמו בתהליך של קבלת עובד חדש, גם בתהליך בחירת דייר, נהוג ומקובל לבקש שמות וטלפונים של שני המשכירים הקודמים. אם אתם מרגישים שאתם צריכים את האשרור הזה, אל תהססו. כבר ביססנו את זה שעדיף להיות בצד ה"זהיר מדי", מאשר בצד שמצטער שלא היה זהיר מספיק.
 • באילו מקרים נגביר משנה זהירות?
  מקרים שמצריכים תשומת לב יתרה יכולים להיות כאלו שעלולים לרמז על אי יציבות כלכלית. אם שני בני הזוג עצמאיים למשל, שווה להעמיק בדיקות פיננסיות ולבקש תלושי שכר אחורה, כמו גם שיחות המלצה משניים או שלושה משכירים קודמים. כדאי להעמיק בדיקה פיננסית גם במקרה של שוכר בודד. כמו כן, חשוב מאוד להעמיק בדיקות במידה והשוכר חולה או נמצא בעיצומו של תהליך רפואי. כדאי להבין מה הדיאגנוזה, מה כושר העבודה של המועמד והאם הוא יציב כלכלית. בקשו אסמכתאות.
 • חתימת חוזה
  הגעתם לישורת האחרונה! מצאתם את השוכרים הראויים, בדקתם את עצמכם ואותם על ידי ביצוע כל הבדיקות הרלוונטיות והם עברו את כולן בהצלחה, ברכותינו! השלב הבא הוא שלב חתימת החוזה וכל הנגזרות שנלוות אליו. איך עושים את זה נכון? תוכלו לקרוא כאן.

דיפרנט – להשכיר דירה בראש שקט.
לבדיקת דיירים חינם וללא התחייבות, השאירו פרטים בטופס מטה >

להצטרפות ל"פוליסה להגנה על שכר הדירה" של דיפרנט או לקבלת ייעוץ בחינם

השאירו לנו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

לתגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *