ערבות אוואל

זמן קריאה: כ- 4 דקות

** השימוש בערבות אוואל הינו באחריותם הבלעדית של הצדדים לחוזה. מובהר כי לחברת דיפרנט לא תהיה כל אחריות בנוגע ליישום הוראות החוזה בין הצדדים או לפרשנותו. אין בחוזה השכירות ובחומרי ההסבר הנלווים לו כדי להוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי אצל עו"ד.

אם אתם משכירים דירה, אתם ודאי מכירים ובקיאים בשלל סוגי הערבויות והביטחונות היכולים להבטיח את ההכנסה הקבועה שלכם מן הנכס. אין דבר נפוץ יותר משטר ערבות עליו חתומים ערבים שבמידה והשוכר אינו עומד בהתחייבויותיו, יפרעו את החשבון. בכל צורת ערבות, על המשכיר או כפי שהוא נקרא בשטר הערבות – צד א', למצות את ההליכים עם צד ב' – הרי הוא השוכר ורק לאחר מכן יש אפשרות לנסות לגבות את החוב מן הערב עצמו. ערבות אוואל שונה לחלוטין ונדירה מאוד בשוק הערבויות לשכירות, כאשר היא מאפשרת לנו "לקפוץ" הישר מן החייב אל הערב. שמה של ערבות אוואל מגיע אלינו מן הצרפתית "Bon pour aval", ועל פי פקודת השטרות זו לשון החוק: "ערבות לשטר יכול שתיכתב על גוף השטר או שתינתן במסמך נפרד, והיא נוצרת על ידי הביטוי bon pour aval או ביטוי אחר שווה לו, שיש אחריהם חתימה; לא נאמר בעד מי ניתנה ערבות לשטר, רואים אותה כאילו ניתנה בעד עושה השטר אם הוא שטר חוב, או בעד המושך אם אינו שטר חוב" מבולבלים? אנחנו לא. להסבר המלא על ערבות אוואל המשיכו לקרוא…

ערבות ישירה – ערבות אוואל


המשמעות של ערבות אוואל היא שניתן לפרוע את החוב מהערב ללא צורך בהליך משפטי מול החייב. במילים פשוטות – אם אמא חתמה על ערבות, המשכיר יכול לפנות ישירות ולבקש את תשלום הערבות ממנה ללא צורך לדבר עם הילד והדייר הסורר, לפני כן. אם זכורים לכם סוגי הערבויות, הרי שבכולן לא ניתן להיפרע מן הערב לפני מיצוי ההליך עם החייב – כלומר האדם החתום על השטר. למעשה חתימה על ערבות אוואל אומרת שאתה חייב ביחד ולחוד עם מושא הערבון. במה שונים מאפייניה של ערבות אוואל מערבות רגילה?

לערבות אוואל יש 3 מאפיינים אשר מבדלים אותה מערבויות אחרות:

  1. אם דייר הפר את התחייבויותיו מכל סיבה וכל התחייבות כלשהי ניתן לממש את שטר הערבות מיידית בהוצאה לפועל ואין צורך לגשת לערכאות משפטיות קודם לכן.
  2. בערבות אוואל ניתן לגשת ישירות אל הערב, אפילו מבלי שמיציתם הליך אחד מול החייב – מאוד יעיל כאשר דייר נעלם או לא זמין.
  3. ערבות אוואל הינה שטר סחיר – אתם יכולים להעביר אותה הלאה מבלי לפגום בהתחייבות שנכתבה עליה והערבים לה.

סוגי ערבות אוואל


גם לערבות אוואל יש סוגים שונים – חלק מתייחסים לערב צד ג' ובחלק הבנק עצמו משמש הערב הראשי:

שטר ערבות אוואל – נועד לשטרות כאשר הבנק מאשר כי הוא מחויב עבור כל אחד מן החייבים ואחראי באותה מידה לערבות.
ערבות אוואל – בנקים רבים ערבים בצורה של ערבות אוואל – במקרה של חדלות פירעון, הערב או במקרה זה, הבנק, מתחייבים לשלם את הסכום ולקבל עמלה מסכום הערבות.

כיצד מגישים תביעה לערבות אוואל


אז כעת משהבנתם את המשמעות של ערבות אוואל, אתם מן הסתם, רוצים לדעת כיצד היא מתבצעת בפועל. ראשית נזכיר כי המשמעות של ערבות אוואל היא שניתן לגבות ולתבוע את הפירעון מכוח השטר ישירות בהוצאה לפועל, זאת בשונה מכל ערבות רגילה שניתן לתבוע אך ורק לאחר שמוצו תהליכים וערכאות משפטיות אל מול החייב ובמקום המתאים לכך – אם בבוררות, אם בבית משפט השלום, בית משפט מחוזי וכיוצא באלו. לאחר שחייב או במקרה דנן, דייר, הפר מה מהתחייבויותיו אליכם, אתם רשאים לגשת אל סניף ההוצאה לפועל הקרוב לביתכם ולהגיש תביעה בהוצאה לפועל על החוב ולציין את שם החייב כערב עצמו. התביעה כרוכה בפתיחת תיק תביעה בהוצאה לפועל על כל המשתמע מכך.

במידה והערב הינו ערב מוגן על פי חוק – כלומר הוא ערב יחיד על השטר ואין עוד ערבים חוץ ממנו, והערב  הינו בן הזוג או השותף לדירה של החייב, יקבע גובה ערבות מקסימלי שניתן לדרוש מן הערב וידרשו לנקוט מספר הליכים כנגד החייב טרם פנייה אל הערב. חשוב לזכור – ערבות אוואל ניתנת לפירעון גם אם אין יכולת לתבוע את החייב במידה וההתחייבות של הערב פסולה ואנחנו נפשט את המונח המשפטי – כלומר גם אם למחזיק בשטר ערבות אוואל אין עילה לתבוע את מי שהעביר לו את שטר הערבות, יש לו עילה לתבוע את הערב, כלומר אם השוכר הצליח ל"להימלט" מתשלום החוב תחת תירוצים שונים – נכות, אי זמינות וכיוצא באלה, עדיין תוכלו לבקש את החוב מן הערב. בנוסף, בערבות אוואל על שכר דירה, אין זה משנה אם הערב גר בדירה או לא. למעשה אם הוא גר בדירה הרי שהעילה לחייבו מקבלת משנה תוקף.

מה יותר בטוח, ערבות אוואל או כיסוי מלא? הכי בטוח לחשוב דיפרנט.


לא בכדי ערבות אוואל לא נפוצה בתחום השכירות ולרוב היא משמשת עסקים וחברות. זוהי ערבות שמעטים ישושו לחתום עליה ועם כמה שהיא יעילה במקרה של דייר שנעלם או דייר סרבן, דיירים רבים וערבים רבים עוד יותר לא יסכימו לחתום על ערבות שעלולה לעלות להם בסכומי כסף נכבדים ביותר וללא כל אפשרות להליכים משפטים המגנים על הערב ומשמשים קו הגנה או למצער, אזהרה לעתיד לבוא. אם כן, ערבות אוואל הינה בטוחה, אך איננה אהודה ופופולרית בשוק השכירויות בשל הסיבות שנמנו למעלה ומשכירים מעדיפים להתגמש ולבחור בטוחה אחרת לשכר הדירה שגם היא בתורה עלולה להיות מקור למפח נפש ואכזבה. לכן, אין בטוחה יותר טובה מאשר פשוט לחשוב דיפרנט!

אנו חברת "דיפרנט", מאמינים כי צריך לחשוב אחרת ולהבטיח את בעלי הבתים שהשקיעו את מיטב כספם בנכס. "דיפרנט" הינה חברה שהוקמה על ידי יזמים בעולם הנדל"ן, שמכירים מקרוב כל ערבות נדירה ככל שתהיה, בעלי בתים אשר חוו על בשרם אכזבות ממערכת המשפט, הוצאה לפועל, בנקים ושילמו ממיטב כספם על עורכי דין ותהליכים יקרים עד שהחלטנו להתאגד והתחלנו לחשוב אחרת! דיפרנט הינה מיזם חדשני בתחום השכירויות אשר מקשיבה לרחשי ליבם של בעלי הבתים ומעניקה את הכיסוי הרחב ביותר להכנסה הקבועה שלכם מן הנכס. אנו מציעים ללקוחותינו בטחונות אמיתיים ואמינים אשר מסייעים להם להבטיח את השקעתם בכל מצב. אנו נמצאים כאן עבור כל בעל נכס שרוצה לחשוב אחרת ומציעים מבחר פתרונות – החל מליווי למציאת ובדיקת דיירים ועד ערבות מלאה לשכר הדירה, ניהול משברים והפרות חוזה, הבטחת התשלומים לרשויות השונות ופינוי-פיצוי מול דיירים סרבנים. אז כשאתם מתלבטים על איזו ערבות להחתים את הדיירים – אנו מציעים לכם להגיע אלינו על מנת להבטיח את ההשקעה היציבה שלכם, כל זאת בעלות מינימלית על מנת להבטיח את הרוגע שלכם מהנכס ואת ההכנסה היציבה ממנו ללא טרחה וכאבי ראש מיותרים ולהשכיר דירה – בראש שקט.

להגנה על שכר הדירה או קבלת ייעוץ חינם

השאירו לנו פרטים וניצור איתכם קשר בשעות הקרובות:

* אני מסכימ/ה למדיניות הפרטיות ולתקנון האתר

להשארת פנייה:

* אני מסכימ/ה למדיניות הפרטיות ולתקנון האתר

בואו נדבר!

שעות פעילות:
ימים א'-ה', בין השעות: 09:00-20:00

שירות לקוחות

051-5309085
שעות פעילות:
ימים א'-ה', בין השעות: 09:00-18:00
מענה בוואטסאפ ללקוחות קיימים 24/7

השאירו פרטים והמומחים שלנו יחזרו אליכם:

* אני מסכימ/ה למדיניות הפרטיות ולתקנון האתר

לשיחה עם יועץ 050-2192570