ערבות אוואל

זמן קריאה: כ- 3 דקות

** השימוש בערבות אוואל הינו באחריותם הבלעדית של הצדדים לערבות. מובהר כי לחברת דיפרנט לא תהיה כל אחריות בנוגע ליישום הוראות ערבות אוואל בין הצדדים או לפרשנותה. אין בערבות אוואל ובחומרי ההסבר הנלווים לה כדי להוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי אצל עו"ד.

אם אתם משכירים דירה, אתם ודאי מכירים ובקיאים בשלל סוגי הערבויות והביטחונות היכולים להבטיח את ההכנסה הקבועה שלכם מן הנכס. אין דבר נפוץ יותר משטר ערבות עליו חתומים ערבים שבמידה והשוכר אינו עומד בהתחייבויותיו, יפרעו את החשבון. בכל צורת ערבות, על המשכיר או כפי שהוא נקרא בשטר הערבות – צד א', למצות את ההליכים עם צד ב' – הרי הוא השוכר ורק לאחר מכן יש אפשרות לנסות לגבות את החוב מן הערב עצמו. ערבות אוואל שונה לחלוטין ונדירה מאוד בשוק הערבויות לשכירות, כאשר היא מאפשרת לנו "לקפוץ" הישר מן החייב אל הערב. שמה של ערבות אוואל מגיע אלינו מן הצרפתית "Bon pour aval", ועל פי פקודת השטרות זו לשון החוק: "ערבות לשטר יכול שתיכתב על גוף השטר או שתינתן במסמך נפרד, והיא נוצרת על ידי הביטוי bon pour aval או ביטוי אחר שווה לו, שיש אחריהם חתימה; לא נאמר בעד מי ניתנה ערבות לשטר, רואים אותה כאילו ניתנה בעד עושה השטר אם הוא שטר חוב, או בעד המושך אם אינו שטר חוב" מבולבלים? אנחנו לא. להסבר המלא על ערבות אוואל המשיכו לקרוא…

ערבות ישירה – ערבות אוואל


המשמעות של ערבות אוואל היא שניתן לפרוע את החוב מהערב ללא צורך בהליך משפטי מול החייב. במילים פשוטות – אם אמא חתמה על ערבות, המשכיר יכול לפנות ישירות ולבקש את תשלום הערבות ממנה ללא צורך לדבר עם הילד והדייר הסורר, לפני כן. אם זכורים לכם סוגי הערבויות, הרי שבכולן לא ניתן להיפרע מן הערב לפני מיצוי ההליך עם החייב – כלומר האדם החתום על השטר. למעשה חתימה על ערבות אוואל אומרת שאתה חייב ביחד ולחוד עם מושא הערבון. במה שונים מאפייניה של ערבות אוואל מערבות רגילה?

לערבות אוואל יש 3 מאפיינים אשר מבדלים אותה מערבויות אחרות:

  1. אם דייר הפר את התחייבויותיו מכל סיבה וכל התחייבות כלשהי ניתן לממש את שטר הערבות מיידית בהוצאה לפועל ואין צורך לגשת לערכאות משפטיות קודם לכן.
  2. בערבות אוואל ניתן לגשת ישירות אל הערב, אפילו מבלי שמיציתם הליך אחד מול החייב – מאוד יעיל כאשר דייר נעלם או לא זמין.
  3. ערבות אוואל הינה שטר סחיר – אתם יכולים להעביר אותה הלאה מבלי לפגום בהתחייבות שנכתבה עליה והערבים לה.

סוגי ערבות אוואל

גם לערבות אוואל יש סוגים שונים – חלק מתייחסים לערב צד ג' ובחלק הבנק עצמו משמש הערב הראשי:

שטר ערבות אוואל – נועד לשטרות כאשר הבנק מאשר כי הוא מחויב עבור כל אחד מן החייבים ואחראי באותה מידה לערבות.
ערבות אוואל – בנקים רבים ערבים בצורה של ערבות אוואל – במקרה של חדלות פירעון, הערב או במקרה זה, הבנק, מתחייבים לשלם את הסכום ולקבל עמלה מסכום הערבות.

כיצד מגישים תביעה לערבות אוואל

אז כעת משהבנתם את המשמעות של ערבות אוואל, אתם מן הסתם, רוצים לדעת כיצד היא מתבצעת בפועל. ראשית נזכיר כי המשמעות של ערבות אוואל היא שניתן לגבות ולתבוע את הפירעון מכוח השטר ישירות בהוצאה לפועל, זאת בשונה מכל ערבות רגילה שניתן לתבוע אך ורק לאחר שמוצו תהליכים וערכאות משפטיות אל מול החייב ובמקום המתאים לכך – אם בבוררות, אם בבית משפט השלום, בית משפט מחוזי וכיוצא באלו. לאחר שחייב או במקרה דנן, דייר, הפר מה מהתחייבויותיו אליכם, אתם רשאים לגשת אל סניף ההוצאה לפועל הקרוב לביתכם ולהגיש תביעה בהוצאה לפועל על החוב ולציין את שם החייב כערב עצמו. התביעה כרוכה בפתיחת תיק תביעה בהוצאה לפועל על כל המשתמע מכך.

במידה והערב הינו ערב מוגן על פי חוק – כלומר הוא ערב יחיד על השטר ואין עוד ערבים חוץ ממנו, והערב  הינו בן הזוג או השותף לדירה של החייב, יקבע גובה ערבות מקסימלי שניתן לדרוש מן הערב וידרשו לנקוט מספר הליכים כנגד החייב טרם פנייה אל הערב. חשוב לזכור – ערבות אוואל ניתנת לפירעון גם אם אין יכולת לתבוע את החייב במידה וההתחייבות של הערב פסולה ואנחנו נפשט את המונח המשפטי – כלומר גם אם למחזיק בשטר ערבות אוואל אין עילה לתבוע את מי שהעביר לו את שטר הערבות, יש לו עילה לתבוע את הערב, כלומר אם השוכר הצליח ל"להימלט" מתשלום החוב תחת תירוצים שונים – נכות, אי זמינות וכיוצא באלה, עדיין תוכלו לבקש את החוב מן הערב. בנוסף, בערבות אוואל על שכר דירה, אין זה משנה אם הערב גר בדירה או לא. למעשה אם הוא גר בדירה הרי שהעילה לחייבו מקבלת משנה תוקף.

מה יותר בטוח, ערבות אוואל או כיסוי מלא? הכי בטוח לחשוב דיפרנט.

לא בכדי ערבות אוואל לא נפוצה בתחום השכירות ולרוב היא משמשת עסקים וחברות. זוהי ערבות שמעטים ישושו לחתום עליה ועם כמה שהיא יעילה במקרה של דייר שנעלם או דייר סרבן, דיירים רבים וערבים רבים עוד יותר לא יסכימו לחתום על ערבות שעלולה לעלות להם בסכומי כסף נכבדים ביותר וללא כל אפשרות להליכים משפטים המגנים על הערב ומשמשים קו הגנה או למצער, אזהרה לעתיד לבוא. אם כן, ערבות אוואל הינה בטוחה, אך איננה אהודה ופופולרית בשוק השכירויות בשל הסיבות שנמנו למעלה ומשכירים מעדיפים להתגמש ולבחור בטוחה אחרת לשכר הדירה שגם היא בתורה עלולה להיות מקור למפח נפש ואכזבה. לכן, אין בטוחה יותר טובה מאשר פשוט לחשוב דיפרנט!

להגנה על שכר הדירה או קבלת ייעוץ חינם

השאירו לנו פרטים וניצור איתכם קשר בשעות הקרובות:

* אני מסכימ/ה למדיניות הפרטיות ולתקנון האתר

להשארת פנייה:

* אני מסכימ/ה למדיניות הפרטיות ולתקנון האתר

בואו נדבר!

אייקון טלפון

שעות פעילות:
ימים א'-ה', בין השעות: 09:00-19:00
אייקון שירות לקוחות

שירות לקוחות

079-9607938
שעות פעילות:
ימים א'-ה', בין השעות: 09:00-19:00
מענה בוואטסאפ ללקוחות קיימים 24/7

הרקון 4 פינת שהם 1, קומה 3,
רמת גן.

יום אהבה - צרור מפתחות לדירה

השאירו פרטים והמומחים שלנו יחזרו אליכם:

* אני מסכימ/ה למדיניות הפרטיות ולתקנון האתר
צרור מפתחות לדירה יום האהבה

תודה! החוזה שלך זמין להורדה בלחיצה על הכפתור:

בעל/ת דירה,
אנחנו בדיפרנט נשמח לעמוד לרשותך לצורך בדיקת רקע לדיירים לפני החתימה על ההסכם ומתן שירות הגנה על שכר הדירה, שמגן עליך מפני מקרים נפוצים של צ'קים חוזרים, עזיבה מוקדמת של דיירים, סרבנות פינוי והפרות חוזה שונות.

במציאות בה 1 מכל 10 בעלי דירות מתמודדים עם בעיות מול הדיירים, כדאי לעשות את זה דיפרנט.

בעל/ת דירה? החוזה שלך כבר ירד, אבל....

מתחילת המלחמה, 1 מכל 10 בעלי דירות חווים בעיות מול הדיירים: אי תשלום שכר דירה, נזקים, מחלוקות ועוד.

אפשר לקבל וודאות להשכרה בטוחה:
דיפרנט מציעה בדיקת רקע כלכלית לדיירים בחינם, ליווי צמוד של יועץ השכרה בטוחה ושירותי הגנה על שכר הדירה.

לחצ/י על הכפתור הירוק ונשמח לעמוד לשירותך